Aktuální ročník
Zajímavosti na trase
Trasy
Něco z historie
Sponzoři
Kontakty
3km
  PešíRodiny s malými dětmiI pro kočárky a tříkolky
13km
  PešíRodiny s malými dětmiRodiny s většími dětmiI pro kočárky a tříkolkyCyklo horská kola
23km
  PešíRodiny s většími dětmiPro zdatné kolaře
40km
  PešíRodiny s většími dětmiPro zdatné kolaře
 
Trasy pochodu Tisk článku  EDITACE

 

3km - se soutěžemi a kvízem pro děti
        Od startu u obecního úřadu se vydáme po vlastním značení po silnici kolem horních bytovek a v levotočivé zatáčce odbočíme doprava do areálu penzionu „Otmarka“ (asi 200 m od startu). Projdeme areálem penzionu a po krátkém úseku polní cesty pokračujeme až na silnici vedoucí na Boudu (asi 250 m od startu). Odbočíme doprava a po zelené turistické značce projdeme mírným stoupáním celý Hluchov až k Cykloturistické základně Lesovna (před vodárnou). Zde se otočíme a jdeme zpět po proudu Těchonínského potoka. Asi po jednom kilometru před morovým sloupem odbočíme doprava, přejdeme potok a po vlastním značení po místní asfaltové komunikaci projdeme kolem mateřské školky. Přejdeme mostek přes Těchonínský potok, mineme hřiště a dojdeme ke kostelu, odbočíme vlevo a po 100 metrech již dojdeme do cíle pochodu.

Poznámka: Od Cykloturistické základny Lesovna je možné si trasu prodloužit až na Boudu popřípadě projít celou trasu 13km, která na konci navazuje na trasu 3km.
 

13km - pěšky i na horském kole
      Od startu u obecního úřadu se vydáme po vlastním značení po silnici kolem horních bytovek a v levotočivé zatáčce odbočíme doprava do areálu penzionu „Otmarka“ (asi 200 m od startu). Projdeme areálem penzionu a po krátkém úseku polní cesty pokračujeme až na silnici vedoucí na Boudu (asi 250 m od startu). Stále po silnici a po zelené turistické značce projdeme celý Hluchov a pokračujeme stále mírným stoupáním proti proudu Těchoníského potoka. Nenecháme se splést odbočkami v „prvním a „druhém“ rejdu a stále po zelené tur. značce stoupáme po komunikaci, až dojdeme ke vchodovému objektu tvrze Bouda (4,5 km - kontrola a občerstvení). Zájemci si mohou v určené hodiny zdarma prohlédnout s průvodcem podzemí tvrze. Po řádném odpočinku a po občerstvení pokračujeme od „vchoďáku“ dále po červené (stoupáním v levé části vchodového objektu). Stále pokračujeme po červené tur. značce lesní cestou. U pěchotního srubu K-25 opustíme červenou turistickou značku a „U Převráceného bunkru“ (6 km) pokračujeme již po vlastním značení kolem objektů lehkého opevnění po jižním úbočí kopce Hejnov směrem k Těchonínu. Na velké lesní křižovatce (Celné – Těchonín – 8,5 km) odbočíme doleva a stále pokračujeme po vlastním značení. Po prudším klesání dojdeme na další křižovatku, kde odbočíme doprava k telefonnímu vysílači na Hejnově. Půjdeme dále po vlastním značení, po pravé straně mineme vysílač na Hejnově a v prudším klesání téměř kolmo přejdeme svážnou cestu. Cesta nás dovede až na kraj lesa (10,5 km) a po louce sejdeme k mateřské školce v Těchoníně. Přejdeme mostek přes Těchonínský potok, dojdeme ke kostelu, odbočíme vlevo a po 100 metrech již dojdeme do cíle pochodu.

Poznámka: Turistické značení je od roku 2012 (realizace Naučné stezky Betonová hranice) přeznačeno – trasy pochodu a turistické značení se oproti roku 2012 mírně liší.
23km - pěšky a pro zdatné i na horském kole
     Od startu se vydáme po silnici směrem na Jablonné nad Orlicí. Asi 300 metrů od startu (téměř na vrcholu stoupání - „U horní brány“) se napojíme na modrou turistickou značku. Pokračujeme stále po silnici a přibližně v polovině klesání před Rybárnou (1,3 km) odbočíme doleva ze silnice na polní a později lesní cestu (Kobylí důl). Jdeme stále po modré turistické značce proti proudu Čerňovického potoka, mineme pomník kpt. Berana v Kobylím dole, hájovnu v Zakopance (5 km) a pokračujeme stále po modré až k Trojhrannému kameni (7 km). Na křižovatce cest se vydáme doprava a pokračujeme dále po modré (a červené) turistické značce po krátkém prudkém stoupání přes Bradlo na Suchý vrch (8 km). Zde bude kontrola u personálu rozhledny. Od chaty se vydáme asi 70 m dolů po asfaltové silnici a na první křižovatce odbočíme doprava na cykloturistickou cestu, která nás po necelém 1 km dovede opět na křižovatku tur. cest. Pokračujeme stále po červené přes Trojhranný kámen a po prudším klesání dojdeme ke vchodovému objektu tvrze Bouda (10,5 km - kontrola a občerstvení). Zájemci si mohou v určené hodiny zdarma prohlédnout s průvodcem podzemí tvrze. Po řádném odpočinku a po občerstvení pokračujeme od „vchoďáku“ zpět (stále po zelené tur. značce) po lesní cestě mírným stoupáním asi 350m ke křižovatce, kde pokračujeme doleva. Stále po zelené turistické značce se vydáme kolem objektů opevnění - „dělotoče“ (K-22) a dvou pěchotních srubů (K-21 a K-23). U posledního tvrzového srubu se vydáme prudkým klesáním po lesní pěšince (asi 300m - stále po zelené tur. značce). Když narazíme na poměrně udržovanou širokou lesní cestu, opustíme zelenou turistickou značku (13 km) a po nově vyznačené žluté turistické značce se vydáme doleva. Lesní cestou ujdeme bez většího převýšení asi 3 km. Za objektem těžkého opevnění K-27 přijdeme na křižovatku lesních cest, opustíme žlutou a vydáme se doleva po vlastním značení vzhůru k Vysokému kameni a zde již společně s červenou tur. značkou pokračujeme kolem několika objektů lehkého opevnění (řopíků) až ke křižovatce tur. cest „U Převráceného bunkru“. U pěchotního srubu K-25 (18 km) opustíme červenou turistickou značku a „U převráceného bunkru“ pokračujeme již po vlastním značení kolem objektů lehkého opevnění po jižním úbočí kopce Hejnov směrem k Těchonínu. Na velké lesní křižovatce (Celné – Těchonín – 20,5 km) odbočíme doleva a stále pokračujeme po vlastním značení. Po prudším klesání dojdeme na další křižovatku, kde odbočíme doprava k telefonnímu vysílači na Hejnově. Půjdeme dále po vlastním značení, po pravé straně mineme vysílač na Hejnově a v prudším klesání téměř kolmo přejdeme svážnou cestu. Cesta nás dovede až na kraj lesa (22 km) a po louce sejdeme k mateřské školce v Těchoníně. Přejdeme mostek přes Těchonínský potok, dojdeme ke kostelu, odbočíme vlevo a po 100 metrech již dojdeme do cíle pochodu.

Poznámka: Turistické značení je od roku 2012 (realizace Naučné stezky Betonová hranice) přeznačeno – trasy pochodu a turistické značení se oproti roku 2012 mírně liší.

40km - pěšky a pro zdatné i na horském kole

       Od startu u obecního úřadu se vydáme po vlastním značení po silnici kolem horních bytovek a v levotočivé zatáčce odbočíme doprava do areálu penzionu „Otmarka“ (asi 200 m od startu). Projdeme areálem penzionu a po krátkém úseku polní cesty pokračujeme až na silnici vedoucí na Boudu (asi 250 m od startu). Stále po silnici a po zelené turistické značce projdeme celý Hluchov a pokračujeme stále mírným stoupáním proti proudu Těchoníského potoka. Nenecháme se splést odbočkami v „prvním a „druhém“ rejdu a stále po zelené tur. značce stoupáme po komunikaci, až dojdeme ke vchodovému objektu tvrze Bouda (4,5 km - kontrola a občerstvení). Zájemci si mohou v určené hodiny zdarma prohlédnout s průvodcem podzemí tvrze.
Po řádném odpočinku a po občerstvení pokračujeme od „vchoďáku“ dále (stále po zelené tur. značce) po lesní cestě mírným stoupáním asi 350m ke křižovatce, kde pokračujeme doleva. Stále po zelené turistické značce se vydáme kolem objektů opevnění - „dělotoče“ (K-22) a dvou pěchotních srubů (K-21 a K-23). U posledního tvrzového srubu se vydáme prudkým klesáním po lesní pěšince (asi 300m - stále po zelené tur. značce). Když narazíme na poměrně udržovanou širokou lesní cestu, opustíme zelenou turistickou značku (13 km) a po nově vyznačené žluté turistické značce se vydáme doleva. Lesní cestou ujdeme bez většího převýšení asi 3 km. Za objektem těžkého opevnění K-27 přijdeme na křižovatku lesních cest a stále po žluté mírným klesáním dojdeme až pod železniční most v Mladkově, mineme starý mlýn a pokračujeme stále po žluté ke kostelu a pak i na náměstíčko v Mladkově. Pokračujeme asi 200m po silnici po vlastním značení a za poštou (u Obecního úřadu) odbočíme nahoru a mírným stoupáním (stále po vlastním značení) dojdeme asi po 1,5 km na silnici do Vlčkovic. Po ní pokračujeme asi 1 km, až dorazíme za hřbitovem na kraj obce (14 km). Zde se napojíme doprava na červenou tur. značku a po asfaltové místní komunikaci a později po lesní cestě stoupáním pokračujeme okolo dvou objektů těžkého opevnění, kolem dělostřelecké tvrze Adam až na Kašparovu chatu (kontrola a možnost občerstvení). Od chaty se vrátíme zpět na červenou a po ní dojdeme po několika desítkách metrů až k silnici do Českých Petrovic (18 km). Zde odbočíme doleva a stále po červené pokračujeme po silnici podél státní hranice do Českých Petrovic. Na křižovatce s kruhovým objezdem opustíme červenou tur. značkupokračujeme po zelené stále po silnici. Asi po 0,5km od křižovatky se vydáme doleva po asfaltové místní komunikaci (20 km). Na konci asfaltové komunikace projdeme mezi domy a půjdeme polní a později lesní cestou údolím po proudu potoka Orlička. Asi po hodině chůze dojdeme k malé zátoce nádrže Pastvinské přehrady – Bublačka (24km) a mostu „Kraví skok“. Vydáme se doleva po modré tur. značce a po silnici dojdeme až do Pastvin (25 km).    
Na křižovatce opustíme silnici a stále po modré pokračujeme kolem rybníčka a hřbitova, až dorazíme na místní asfaltovou komunikaci. Pokračujeme doprava stále po modré po levém břehu přehradní nádrže. Projdeme kolem kempů „U Kapličky“ a „Šlechtův palouk“, přes Studenskou zátoku (28 km) až dojdeme téměř k přehradní hrázi Pastvinské přehrady (28,5 km). Na začátku klesání k přehradní hrázi přejdeme doleva na polní cestu a stále po modré pokračujeme kolem domku hrázného po levém břehu malé přehradní nádrže, okolo malé přehradní hráze až na silnici v Nekoři (31 km). Po silnici pokračujeme stále po modré tur. značce mírným stoupáním až na „náměstíčko“ v horní Nekoři. Zde opustíme modrou a doleva po červené turistické značce pokračujeme po místní asfaltové komunikaci přes Dolní Studenský les (33 km) do Horního Studenského lesa (34,5 km). Zde opustíme červenou a dále po modré sestoupíme na silnici do obce Studené. Odbočíme doleva a asi po půl kilometru chůze po silnici stále po modré odbočíme doprava a polní, později lesní cestičkou sestupujeme k Těchonínu (36 km). Přejdeme most přes Tichou Orlici (nejnižší bod putování – 455 m n.m.), vystoupáme k železniční zastávce Těchonín a po asfaltové cestě podél kolejí pokračujeme až k silnici. Projdeme pod železničním nadjezdem a bezprostředně za ním zahneme doprava. Pokračujeme stále po modré prudkým stoupáním mezi domky na svahu. Dojdeme na asfaltovou cestu a po krátkém úseku zahneme doprava na polní cestu, vyjdeme až na hřeben a kolem kasáren dojdeme až na silnici Těchonín - Jablonné nad Orlicí. Zde modrou opustíme a po vlastním značení (300 m) dojdeme do cíle pochodu.
 
Poznámka: Turistické značení je od roku 2012 (realizace Naučné stezky Betonová hranice) přeznačeno – trasy pochodu a turistické značení se oproti roku 2012 mírně liší.

Celkem: 268525
Dnes: 1
Online: 1